Biyoloji ezber dersi midir?

Biyoloji ezber dersi midir?

Yıllardır duyduğum ama kimsenin net cevap vermediği bir sorudur.

Yıllardır duyduğum  ama kimsenin net cevap vermediği bir sorudur. Şimdi sorunun cevabını vermeden biyoloji dersinden nasıl başarılı olacağının birkaç anahtarını vereceğim.

Olmazsa olmazların başında size ait sizin cümlelerinizden oluşan bir not defteriniz olmalı. Bunun yanında öncelikle fen dersleri içerisinde okuyarak yaparım denilen bu ders hiç te okuyarak yapılacak bir dersin olmadığının altını çizmek isterim. Konu ve konular arası ilişkiler bakımından oldukça sağlam bir derstir. Örneğin sadece hücre konusunu  bilmek yeterli değildir, canlıların temel bileşenler  konusunda monomer polimer maddeleri aynı zamanda atp’nin kullanım alanlarını ve enzimleri bilirsek  hücre zarından madde alışverişi sorularını çözebiliriz Demek istediğim şu; ben şu konuyu bitirdim sorularını çözeyim dediğinizde çok yanlışınızın çıkmasının sebebi bu konu dahilinde bilmeniz gereken diğer konularınızın eksikliğindedir.

Onun için biyoloji dersini çalışırken bir bütünlük  dahilinde çalışılmalı ve konular arası bağlantılar sağlanmalıdır. Eğer bu aşamayı başarılı bir şekilde geçtiyseniz ikinci bir aşamaya geldik. Kurduğunuz bu bağlantıları en az farklı 3 kaynaktan sorular üzerinde pekiştirdiğimizde artık biyoloji netleriniz önemli noktaya taşınmış olur.
Eğer yukardakilerin sadece birini yaparsanız sınavlarda mutsuz olursunuz.

Peki biyoloji dersi ezber dersi midir? dersek evet ezberlenecek terimlerin  yanında konular arası bağlantıları güçlü  olan yorumlamaya dayalı TEKRARA DAYALI UNUTULMAYA MUSAIT OLAN bir derstir.

X
edersmarket.com'u kullanarakÇerez Politikamızıkabul etmiş sayılırsınız.